Pražské procházky


Porta Praga

cestovní a vzdělávací agentura

PhDr. Eva Havlovcová
tel.:
721 769 586 nebo 281 911 056
e-mail:
evahavlovcova@seznam.cz  

( Pošlete nám svůj mail, budeme Vám posílat program přímo na adresu domů. )
Na výše uvedených číslech a mailu je možné objednávat průvodce po Praze pro školy,
pražské i mimopražské zájemce, i mimo uvedený program, v libovolném čase.

Pražské procházky na ŘÍJEN 2018

Ceny 2018:
Vycházky
/ Jednotné vstupné 80.- Kč
PV = polodenní vycházka / Jednotné vstupné 120.-kč
Vycházka se koná při počtu nejméně 10 osob.

Zde klikněte pro...
ZDE JSOU KE STAŽENÍ VŠECHNY PROCHÁZKY NA MĚSÍC ZÁŘÍ VE FORMÁTU PDF


3.10. Hradčanské náměstí - jeho historie a současnost.
Hradčanské náměstí je dnes významnou pražskou lokalitou obklopenou renesančními a barokními paláci, ale díky novým archeologickým nálezům i místem s historií sahající do hluboké minulosti. Prohlédneme si výstavku v suterénu Schwarzenberského paláce připomínající ranou historii předhradí, jeho výraznou proměnu za vlády Karla IV., razantní proměnu po velkém požáru r. 1541, založení hradčanské radnice i smutné místo poprav po prvním stavovském povstání. U Toskánského paláce a u Mariánského sloupu si připomeneme letošní výročí členů sochařské rodiny Brokoffů (Jan +1718 a Ferdinand Maxmilián *1688) i dobu nedávnou, kdy na náměstí bydlela řada významných umělců.
Sraz v 16.45 před Schwarzenberským palácem.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

Cyklus - Putování pražskými vinicemi nejen za historií vinnou:
6.10. Historická vinice Salabka.
Půjdeme i přes botanickou zahradu, kde bude probíhat oblíbená každoroční výstava Dýňový podzim. Podíváme se do vinice sv. Kláry a dále bychom, zašli i do míst bývalých dvorů, kdysi chudinské čtvrti, kde dnes můžeme vidět honosné vily.
Sraz v 10.00 přímo před vchodem do vinice Salabka (adresa K Bohnicím 849/2a), aut. č. 112 jede od metra Holešovické nádraží, využijte spoje v 9.23, který jede přes zastávku ZOO až do zastávky Botanická zahrada v Tróji – tento spoj jede pouze 1x za půl hodiny.
Vstupné 80 Kč + vstupné do objektu venkovní botanické zahrady 45/10 Kč- sleva nad 70 let, průvodkyně V. Králová.

Procházka s koncertem:
6.10. Zajímavosti pražských nábřeží a prohlídka Emauzského kláštera s následujícím koncertem Večer s Madame Butterfly.
Tentokráte se vydáme poznat krásy pražských nábřeží. Druhé nejstarší pražské nábřeží bylo vybudováno v 70. letech 19. St. a svými nákladnými domy ve stylu novoslohů se zařadilo k nejvýstavnějším částem Prahy. Kolem Petržilkovské vodárenské věže dojdeme až k Jiráskovu mostu, který přejdeme na druhou novoměstskou stranu. Povíme si o tom, kudy měl vést původně most, naši pozornost upoutá Tančící dům aj.
* Koncert *
Následující koncert se koná v Emauzích a pořadatel zajistil, že se před jeho konáním můžeme projít klášterem, seznámíme se s jeho historií a ukážeme unikátní výzdobu ambitu z doby Karla IV. Pak nás již čeká v klášteře koncert Večer s Madame Butterfly a nejznámější operní melodie. Účinkuje Miriam Čížková – soprán, laureátka prestižní ceny F. Lehára v Komárně, dále Natálie Šmausová – soprán a Štěpán Slavík - klavír. Koncert trvá cca 70 minut .
Vycházka začíná ve 14.00, sraz na malostranské straně mostu Legií, u výběrčích budek, které jsou na mostě (nejblíže tramvajová zastávka Újezd linek č.9,22 a 23).
Koncert začíná v 17.00 v Emauzích .Na akci máme omezený počet vstupenek, je třeba se předem přihlásit na tel. 721 769 586 nebo e-mailu evahavlovcova@seznam.cz 
Vstupné celkem 350 Kč (dohromady vstupenka na vycházku i na koncert).
Po přihlášení Vám bude zaslána faktura, průvodkyně PhDr. Eva Havlovcová .

7.10.
PV - Prohlídka Průhonického parku.
Zámecký park se rozkládá při původně čtyřkřídlém renesančním zámku, který byl postaven na místě středověké tvrze. Zakladatelem, v rozmezí let 1885-1917, byl hrabě Silva Tarouca, kerý zde vytvořil několik rybníků, mezi nimiž protéká Botič a kde je vybudováno i několik jezů. V první části parku, kde vystoupáme na opravený gloriet a ve druhé části parku si prohlédneme okolí tzv. České chaloupky s rybníkem Labeška.
Sraz v 8.45 na stanici metra Opatov na zastávce autobusu č.385 (autobus odjíždí v 9.00).
Vstupné – polodenní vycházka 120 Kč, mobil na průvodkyni 607 911 151, průvodkyně M.Cimplová.

13.10. Na Malostranský hřbitov...
...nejen za Svatou holčičkou, ale i za vzácnými náhrobky a významnými osobnostmi.
Hřbitov prošel nedávno obnovou, pojďte se s námi podívat, jak se to povedlo!
Sraz ve 14.00 před vstupem na hřbitov – všechny tram, které jedou od Anděla směr Řepy - stan. Bertramka (např. tram. 9,10 aj.)
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

14.10. Rudolfinum.
Využijte jedinečnou příležitost a poznejte s námi interiéry současného sídla České filharmonie jako jsou Sukova síň, Dvořákova síň a další.
Sraz v 10.00 u sochy Antonína Dvořáka před budovou Rudolfina - na Palachově náměstí.
Vstupné jednotné 120 Kč - zahrnuje i vstupné do objektu , průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

14.10. Večerní Karlův most, aneb, co vyprávěji zdejší sochy.
Historie mostu i sochařské výzdoby, také různé pověsti a samozřejmě i věže na staroměstské a malostranské straně – to vše v působivé večerní atmosféře.
Sraz v 18.00 u sochy Karla IV. na Křížovnickém náměstí (náměstí na staroměstské straně mostu).
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

16.10. Jak Pražané jedli, pili, stolovali.
Projdeme jednotlivými stoletími a podíváme se, co naši předkové v jedli, jaké pokrmy jim obzvláště chutnaly, jak vypadala kuchyně v minulosti nebo jak se jídla připravovala. Zajímat nás rovněž bude, jak se lidé chovali u stolu a co ze stolního náčiní zdobilo stůl našich předků. Vydáme se i na proslulá tržiště, kde se potraviny nakupovaly a seznámíme se s kuchařskými knihami, které byly k dispozici. To vše budeme sledovat od nejstarších dob do období první republiky.
Přednáška se koná od 16.30 v prostorách Klubu za starou Prahu v Juditině věži Karlova mostu (menší ze dvou věží na malostranské straně).
Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu.
Vstupné 80 Kč/ členové KZSP 20 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

Cyklus Osmičky v naší historii:
20.10. Vznik Československa a některé zajímavosti z doby první republiky.
Sraz ve 14.00 u Prašné brány.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

21.10.
PV - Z Kouřimi do Zásmuk.
Kouřim patřila ve středověku mezi nejvýznamnější královská města v Čechách. Současně se založením města, ve druhé čtvrtině 13.st., vzniká rozsáhlé opevnění, které patří k nejlépe zachovalým středověkým fortifikacím. V období středověku se v Kouřimi nacházelo 9 mlýnů, z toho se jich do současnosti zachovalo 6. Dáme se klikatou cestou vedle řeky Kouřimky až se dostaneme k blízkému mlýnu Pášov, dále budeme pokračovat až do Toušic, kolem zbytků Trmalovy tvrze, toušických kaskád a prahů, které se nachází na Vavřineckém potoce. Jedná se o 5 m vysokou skalní kaskádu.Cestou uvidíme barokní kamenný most a budeme pokračovat až do Zásmuk, které ve 14. a 15. st. patřily zemanskému rodu Zásmuckých ze Zásmuk. Rozvoj obce nastal po roce 1533, kdy Zásmuky zakoupil hejtman Kouřimského kraje Adam z Říčan,kde naši cestu ukončíme.
Trasa je dlouhá cca 10 km, vezměte si sportovní obuv.
Sraz v 7.35 u pokladen na Masarykově nádraží. Vlak odjíždí v 7.58. Telefon na průvodkyni 607 911 151.
Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová.

Večerní procházka:
21.10 Ungeltem – bývalým kupeckým dvorem.
Projdeme sedvircem, kde pobývali kupci, kteří projížděli Prahou. Najdeme tady řadu domů s bohatou historií, pojďte se s nimi seznámit.
Sraz v 18.00 před domem U Kamenného zvonu.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová

24.10. Večerní procházka Vyšehradem s návštěvou kasemat.
Projdeme se kolem některých vyšehradských brán, zastavíme se u rotundy sv. Martina, u soch J. V. Myslbeka a dále u chrámu sv. Petra a Pavla. Hřbitovem pouze projdeme, protože detailní vycházku zařadíme v listopadu v souvislosti se svátkem Dušiček. Na závěr se seznámíme s vyšehradskou zajímavostí – s kasematy. Absolvujeme krátkou procházku těmito chodbami s ukončením v sále Gorlice.
Sraz v 16.00 u Táborské brány na Vyšehradě – první brána směrem od metra.
Vstupné 80 Kč + vstupné do kasemat 50/30 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

27.10. Kostel, který ještě voní dřevem.
Ve Strašnicích byl v r. 1994 vysvěcen první moderní kostel v Praze po r. 1948. Kostel Neposkvrněného početí P. Marie překvapí svým architektonickým pojetím i zajímavou historií vzniku této církevní stavby. Také si přiblížíme Strašnice jako bývalou periferii a její proměnu od počátku 20. St. do současnosti.
Sraz ve 14.30 před květinářstvím ve vestibulu stanice metra A Strašnická.
Vstupné 80 Kč průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

Celodenní vycházka:
28.10. Prohlídka vily manželů Benešových v Sezimově Ústí a následná procházka Táborem.
Vilu si nechal postavit pro své soukromé účely tehdejší ministr zahraničí Edvard Beneš a to v letech 1930 - 1931. Po smrti v r. 1948 byl v zahradě vily i pochován. Objekt se nachází na překrásném místě na břehu řeky Lužnice a je obklopen rozlehlým parkem. Podíváme se do interiéru vily s komentovaným výkladem zdejšího průvodce. Při té příležitosti si také prohlédneme kostel v Sezimově Ústí. Pak nás již čeká město Tábor, projdeme se jeho historickým centrem a seznámíme s hlavními památkami města.
Na vycházku je třeba se předem přihlásit na tel. 721 769 586 nebo e-mailu evahavlovcova@seznam.cz
Pozor – máme už pouze několik volných míst !!!
Po přihlášení Vám budou sděleny podrobnosti ohledně odjezdu a návratu zpět.
Jedná se o téměř celodenní akci - odjezd kolem 8.00, návrat okolo 17.00.
Cena vycházky 150 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

28.10.
PV - Ze Senohrab do Čtyřkol.
Podzimní vycházka ze Senohrab přes zříceninu Zlenického hradu, kolem Senohrabské plovárny do Čtyřkol, trasa dlouhá cca 6 km, vezměte si sportovní obuv.
Sraz v 9.10 na Hlavním nádraží u pokladen. Vlak odjíždí v 9.35. telefon na průvodkyni 607 911 151.
Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová.

31.10. Nasvicená Vrtbovská zahrada.
Nevšední zážitek na závěr sezóny.
Pozor – výjimečná akce, která se koná vždy jen na konci sezóny!
Zveme vás k prohlídce jedné z nejkrásnějších pražských barokních zahrad, která se představí tentokráte večer a nasvícená.
Sraz v 18.00 před vstupem do zahrady, Karmelitská ul. 373/25 – Malá Strana.
Vstupné 80 Kč + vstupné do zahrady 70/60/50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.
EXTRA:
...

Minimální počet pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.     Program na další měsíc zašleme e- mailem na požádání, a je k dispozici také  Knihkupectví Klubu za Starou Prahu (Mostecká 56/1, Praha-Malá Strana) a ve studovně Pragensia v Ústřední městské knihovně (Mariánské náměstí 98/1, Praha- Staré Město).

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.

Mimo jiné si Vás dovolujeme pozvat na nové kurzy
 PRAŽSKÉ UNIVERZITY VOLNÉHO ČASU 2018
na termíny ZÁŘÍ 2018 - LEDEN 2019 které jsou k nahlédnutí > ZDE <