Domovská stránka...

 

DomůUniverzita 2019Výlety Porta PragaPražské procházkyProcházky na další měsícPrůvodcovské kurzyKatalog procházekKontaktyKniha návštěv


Chystané pražské procházky na následující měsíc

Porta Praga
cestovní a vzdělávací agentura

PhDr. Eva Havlovcová

tel.: 721 769 586 nebo 281 911 056
e-mail: evahavlovcova@seznam.cz

( Pošlete nám svůj mail, budeme Vám posílat program přímo na adresu domů. )
Na výše uvedených číslech a mailu je možné objednávat průvodce po Praze pro školy,
pražské i mimopražské zájemce, i mimo uvedený program, v libovolném čase.

Chystané pražské procházky na ŘÍJEN 2019

Ceny:
Vycházky
/ Jednotné vstupné 80.- Kč
PV = polodenní vycházka / Jednotné vstupné 120.-kč
Vycházka se koná při počtu nejméně 10 osob.

Zde klikněte pro...
STAŽENÍ VŠECH PROCHÁZEK NA NÁSLEDUJÍCÍ MĚSÍC DUBEN VE FORMÁTU PDF


5.10. PV - Za Janem z Jenštejna do jeho kaple v Jenštejně.
Autobusy jedou z Letňan a z Českomoravské od metra - č. 375, 378, 302.
Sraz v 10.00 na stanici Vinořský hřbitov nebo kolem 11.30 u hradu, kam je možné zajet přímo autobusem. Zpátky pojedeme k metru autobusem z Jenštejna.
Při pěší trase (cca 3-3,5 km) si povíme i o Vinoři.
Pozor! Hrad se opravuje a věž je v lešení, ale kaple Jana z Jenštejna je přístupná. Je zde i malá archeologická a historická expozice.
Mobil na průvodkyni 737428090
Vstupné jednotné 120 Kč ( polodenní vycházka ) + 10Kč do archeologické expozice na hradě, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

5.10. Na Hradčanských baštách.
Procházka kolem vil architektů Jana Kotěry, Emila Králíčka, Františka Bílka, které tvoří zajímavý urbanistický celek na bývalém barokním opevnění, kolem bývalé brány, tří pomníků a jednoho zrušeného kostela.
Sraz ve 14.00 na stan.. tram.č. 22 Královský letohrádek.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně H. Čenková.

Podvečerní vycházka
5.10. Jedinečná výstava v Klementinu a Dům Pánů z Kunštátu.
Zveme Vás na výjimečnou vycházku. Nejprve si v Klementinu prohlédneme zajímavou a jedinečnou výstavu. Archeologové prezentují poprvé vý¬sledky svých mnohaletých výzkumů široké veřejnosti a jejich nové objevy v mnoha směrech rozšiřují znalosti o nejstarší historii Starého Města pražského. Seznámíme se s nejstarší podobou dominikánského kláštera a středověkou zástavbou okolo. Poprvé je uvedena informace o nejstarších pohřebištích v této části města aj... Pak se přesuneme k zcela ojedinělé památce – k Domu Pánů z Kunštátu, který patří k nejzachovalejším románským pražským domům a jehož prohlídka Vás zcela uchvátí.
Sraz v 17.00 na Mariánském náměstí u vstupu do Klementina.
Vstupné 80 Kč + vstupné do objektů 30 Kč do Domu pánů z Kunštátu + 50/40 Kč na výstavu, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

6.10.Poštovní muzeum a Josef Navrátil.
Při vycházce si připomeneme historii pošty, která sahá do poloviny 16. st., kdy nechal Ferdinand I. zřídit první poštovní spojení mezi Prahou a Vídní. Zároveň navštívíme 1. muzeum, zřízené po vzniku Československa a řízené Jiřím Karáskem ze Lvovic. Po několikerém stěhování je dnes umístěno v bývalém Vávrově mlýně, který nejen připomíná pásmo mlýnů kdysi stojících na břehu Vltavy, ale také malíře a dekoratéra 19. st. Josefa Matěje Navrátila jeho romantickou a dekorativní výmalbou několika místností. Sraz v 10.00 u zvonice kostela sv. Petra na rohu ulic Biskupské a Petrské. Vstupné 80 Kč a 50/10 Kč (vstupné do muzea), průvodkyně ing. L. Prokůpková.

6.10. Kostel sv. Jakuba Většího a další zajímavosti Zbraslavi.
Máme možnost podívat se do interiéru kostela sv. Jakuba na Zbraslavi, který patřil do areálu zdejšího kláštera a kde jsou uloženy ostatky některých Přemyslovců. Po prohlídce kostela se budeme dále věnovat zajímavostem v okolí.
Sraz ve 13.45 na Zbraslavském náměstí, při výstupu z autobusu – aut. č.241 jede od Smíchovského nádraží, výstup stan. Zbraslavské náměstí.
Vstupné 80 Kč + dobrovolný příspěvek na kostel 20 Kč., průvodce místní v kostele + PhDr. J. Chrastilová.

Kapitoly o historii, architektuře, stavebních památkách a osobnostech Prahy 10
7.10. 3. část - Vršovice.
Vršovice jako jedna z částí Prahy 10 nabízí spoustu typických secesních domů a zajímavých příběhů osobností jako byl například Jindřich Waldes.
Sraz v 15.00 na stan. tram.č. 22, 24, 6, 7 Koh-i-noor.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně H. Čenková.

11.10. Prohlídka Barrandovského studia.
Prohlídka celkově trvá asi 1,5 hodiny a začíná ve výstavním prostoru Filmpointu úvodem do historie a současnosti barrandovských ateliérů. Dále si návštěvníci prohlédnou vystavené originály z nejznámějších barrandovských filmů včetně kostýmů a rekvizit z oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku . Prohlídka pokračuje procházkou okolo filmových ateliérů s výkladem o jejich historii a projektech , které zde vznikají . Protože se ateliéry pronajímají a v čase prohlídek uvnitř může probíhat natáčení, nezaručujeme, že bude možné navštívit přímo samotný ateliér a jeho zázemí. Návštěva ateliéru není součástí této prohlídky. Stává se, že jednotlivé ateliéry uvidí návštěvníci pouze zvenčí, ale průvodce se před každým objektem krátce zastaví a představí jeho funkce.
Pozor- máme omezený počet míst, hlaste se již nyní na
evahavlovcova@seznam.cz  nebo telefonicky na 721 769 586
Sraz před 14.00 před objektem studia Na tuto akci se platí předem, obdržíte fakturu, kde budou i bližší informace k akci..

12.10. Gröbeho vila - místo krásy, vína a velkého skandálu.
Neorenesanční vila v toskánském stylu byla postavena se vší dokonalostí té doby. Realizace probíhala dle návrhu Antonína Barvitia a Josefa Schulze (známého z dostavby Národního divadla a Rudolfina). Slavná pražská Gröbovka, vila a nádherný park, který patří vedle velkolepých barokních zahrad k zahradnickým a architektonickým skvostům Prahy, vznikla v 19.století. Po smrti Moritze Gröbeho zde bydlela nějaký čas i dcera korunního prince Rudolfa - vnučka Františka Josefa I. - arcivévodkyně Alžběta. Prohlídka interiérů této významné stavby.
Pozor na tuto akci je třeba se předem emailem či telefonicky přihlásit na
evahavlovcova@seznam.cz  nebo 721 769 586.

Sraz ve 14.00 před hlavním vstupem do zahrady na souběhu ulic Rybalkova a Kozácká.
Vstupné jednotné 180 Kč (zahrnuje vstupné na vycházku + poplatek za otevření vily), průvodkyně M.Cimplová.

12.10. Invalidovna - Počet osob je vyčerpán !!!

13.10. PV - Hrabalovo Kersko Vás vítá.
Dovolujeme si Vás pozvat do kraje Bohumila Hrabala. V jeho milovaném proslulém Kersku se nás ujme tamější průvodce p. Kořán, který v Kersku trvale žije a vše tady důkladně zná a spolu s ním a jeho zasvěceným výkladem se podíváme na místa z filmových Slavností sněženek. Na závěr se chvilku posadíme v legendární restauraci Hájenka.
Sraz na stan. aut. do Kerska, který odjíždí v 8.48 z aut. nádraží Černý Most ze stan.14, směr Jirny. Nehvizdy, Mochov – výstupní stanice se nazývá Hradišťko-Kersko, Hlavní silnice, - autobus tam přijede v 9.23, kdo chcete,můžete čekat přímo na výstupní stanici.
Vstupné jednotné 120Kč,( polodenní vycházka), mobil na průvodkyní 721769586, průvodce místní p. Kořán a PhDr. E. Havlovcová

13.10. Jaroslav Seifert a Praha.
Vzpomínka na básníka s a spisovatele u příležitosti výročí udělení Nobelovy ceny za literaturu této osobnosti.
Sraz ve 14:00 před Masarykovým nádražím ( před vstupem z Hybernské ul.).
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

16.10.Pražský klasicismus a empír.
Při procházce centrem Prahy se blíže seznámíme se stavbami 1. poloviny 19. století, kdy vládly klidné čisté linie klasicismu a empíru. Řada staveb je spojena se jménem stavebního podnikatele Jakuba Wimmera. Poznáme nelehký osud Wimmerovy kašny na Uhelném náměstí, zastavíme se v Platýzu, kde budeme věnovat pozornost mnoha půvabným zachovaným detailům výzdoby, dále přejdeme ke kostelu sv. Kříže, paláci U Hybernů a počátek železniční dopravy si připomeneme u Masarykova nádraží.
Sraz v 16.30 na Jungmannově náměstí u sochy Jungmanna.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr.J.Škochová.

19.10. Barrandovské terasy dříve, nyní a v budoucnosti.
Zajímavá historie Barrandova, spojená s bratry Havlovými (Václav Maria a Miloš), vyhlášená restaurace Barrandovské terasy - místo nejen pro dobré jídlo a posezení, ale i pro tanec a čilý společenský život. Současné staveniště i perspektiva tohoto podniku.
Sraz na stanici Serpentina po příjezdu aut. č. 105, který odjíždí ze stan.
Smíchovské nádraží v 9.46. a na stan. Serpentina je v 9.52. .
Vstupné 80 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

19.10. Národní památník na Vítkově.
Výjimečná možnost prohlédnout si památník s panem dr. Slavíkem, který tady dlouho pracoval a o historii objektu dovede velice zajímavě vyprávět. Podíváme se do všech zpřístupněných prostor, včetně vyhlídky odkud je překrásný pohled na město a včetně části expozice tzv. Laboratoř moci, která přibližuje, co se tady dělo v době , kdy na Vítkově bylo vystaveno mumifikované tělo Klementa Gottwalda. Samotná prohlídka památníků s velice zasvěceným komentářem dr. Slavíka bude trvat cca 2 hodiny, pak můžete dokončit prohlídku výstupem na vyhlídku, tedy počítejte s časem cca 2,5 hodiny. Vycházku pořádáme k výročí vzniku republiky.
Pozor – na vycházku se musíte předem přihlásit na tel. 721769586 nebo e-mail evahavlovcova@seznam.cz
Sraz ve 14.00 na Vítkově pod sochou Jana Žižky.
Vstupné 80 Kč + vstupné do celého objektu120/80 Kč, objektem Vás provede PhDr. S. Slavík

20.10. Invalidovna - počet osob je vyčerpán.

26.10. PV - Panenské Břežany – dva zámky a jedna kaple .
Obec nedaleko Prahy patřila do majetku kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě, jehož abatyše nechala na přelomu 17. a 18. st. postavit tzv. Horní zámek a v jeho dnes nově zrekonstruovaném parku kapli sv. Anny. Během vycházky si prohlédneme tuto kapli, drobnou stavbu postavenou podle plánů Jana Blažeje Santini Aichla, a barokní Horní zámek, kde je od r. 2012 umístěna expozice Památníku národního útlaku a odboje. Tento zámek si v době protektorátu vybral jako svoje sídlo Karl Hermann Frank. Zastavíme se také u druhého, tzv. Dolního zámku, který byl rodinným sídlem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Sraz v 9,00 h na zastávce autobusu 373 Panenské Břežany – zámek (odjíždí v 8,30 h od stanice metra Kobylisy, směr Odolena Voda).
Mobil na průvodkyni 739 280 518.
Vstupné 120 Kč + 65 Kč (vstupné do zámku a kaple), průvodkyně Ing. L. Prokůpková.

27.10. PV - Vycházka do přírodní rezervace Chuchelský háj aneb ze Zlíchova do Velké Chuchle
Vydáme se po silnici pod Barrandovskými terasami kolem bývalého koupaliště do Malé Chuchle. Odtud vystoupáme do Chuchelského háje, kde si prohlédneme zookoutek a dále budeme pokračovat kolem místního lesního hřbitova, kostela sv.Jana Nepomuckého až k Pacoldově vápence a do Velké Chuchle, kde naší vycházku zakončíme.
Trasa je dlouhá cca 7 km, vezměte si sportovní obuv.
Sraz v 10.00 na zastávce Hlubočepy, (tramvaj č. 5, 12 a 20 směr sídliště Barrandov).
Mobil na průvodkyni 607 911 151.
Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová

31.10. Nasvicená Vrtbovská zahrada.
Nevšední zážitek na závěr sezóny.
Pozor – výjimečná akce, která se koná vždy jen na konci sezóny.Zveme vás k prohlídce jedné z nejkrásnějších pražských barokních zahrad, která se představí tentokráte večer a nasvícená.
Sraz v 18.00 před vstupem do zahrady, Karmelitská ul. 373/25 – Malá Strana.
Vstupné 80 Kč + vstupné do zahrady 80/70 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

Minimální počet pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.     Program na další měsíc zašleme e- mailem na požádání, a je k dispozici také  Knihkupectví Klubu za Starou Prahu (Mostecká 56/1, Praha-Malá Strana) a ve studovně Pragensia v Ústřední městské knihovně (Mariánské náměstí 98/1, Praha- Staré Město).

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.


Mimo jiné si Vás dovolujeme pozvat na nové kurzy
UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU 2019
S E M E S T R :  Z Á Ř Í   2 0 1 9  -  L E D E N   2 0 2 0

 ZDE