Domovská stránka...

 

DomůUniverzita 2019Výlety Porta PragaPražské procházkyProcházky na další měsícPrůvodcovské kurzyKatalog procházekKontaktyKniha návštěv


Chystané pražské procházky na následující měsíc

Porta Praga
cestovní a vzdělávací agentura

PhDr. Eva Havlovcová

tel.: 721 769 586 nebo 281 911 056
e-mail: evahavlovcova@seznam.cz

( Pošlete nám svůj mail, budeme Vám posílat program přímo na adresu domů. )
Na výše uvedených číslech a mailu je možné objednávat průvodce po Praze pro školy,
pražské i mimopražské zájemce, i mimo uvedený program, v libovolném čase.

Chystané pražské procházky na KVĚTEN 2019

Ceny:
Vycházky
/ Jednotné vstupné 80.- Kč
PV = polodenní vycházka / Jednotné vstupné 120.-kč
Vycházka se koná při počtu nejméně 10 osob.

Zde klikněte pro...
STAŽENÍ VŠECH PROCHÁZEK NA NÁSLEDUJÍCÍ MĚSÍC DUBEN VE FORMÁTU PDF


1.5. Májová Cibulka.
Zveme Vás na procházku do přírody - do parku, jehož historie souvisí s usedlostí Cibulka a který tady vznikl zásluhou pasovského biskupa Thun-Hohensteina v první polovině 19. století.
Sraz ve 13.30 na stan. tram. č. 9,16 Poštovka. Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

4.5. Řemeslo katovské.
Mistrem ostrého meče byl nazýván asi nejznámější kat Jan Mydlář, který byl za svůj dlouhý život svědkem i účastníkem řady významných historických událostí. V průběhu staletí působila v Čechách řada dalších osobností, např. Karel Huss, který se stal inspirací J.W. Goetha a na konci života kustodem sbírek kabinetu kuriozit knížete Metternicha. Během procházky se podíváme na některá místa spojená s výkonem hrdelního práva i s osobami katů a jejich životními osudy.
Sraz ve 14.00 na Palachově náměstí u pomníku Antonína Dvořáka. Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková

5.5. Cyklus Výročí roku 2019 Antonín Engel
K 140.výročí narození ( 4.5.1879) tohoto architekta , který ovlivnil podobu Prahy , především Dejvic.
Sraz ve 14.00 na Vítězném náměstí před budovou č. 4 ( Dům armády). Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

8.5. Vrtbovská zahrada: skvost barokní zahradní architektury.
Dovolujeme si Vám nabídnout vycházku do zahrady, která se řadí k těm nejcennějším v Praze a jejíž architektura Vás rozhodně upoutá.
Sraz v 15.30 před vstupem do zahrady, Karmelitská ul. 373/25 – Malá Strana. Vstupné 80 Kč + vstupné do zahrady 80/70 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

10.5.Prohlídka Barrandovského studia -
vyprodáno.

11.5. Zahrada Pana kouzelníka a Rothmayerovi.
Jedinečná příležitost prohlídky zahrady Rothmayerovy vily! Otto a Božena Rothmayerovi byli zajímaví lidé, se zajímavým životem, prací a přáteli. Mezi ně patřil kromě dalších významných osobností i Josef Sudek, který v zahradě domu nafotil soubor „Zahrada pana kouzelníka“. Vilovou zástavbou kolem domu sochaře Josefa Mařatky, evangelického kostela, bývalé usedlosti Andělka a kostela sv. Norberta dojdeme společně do Studijního a dokumentačního centra Norbertov. Společně si zde prohlédneme výstavu věnovanou spolupráci Boženy Rothmayerové a Alice Masarykové a poté křehký a poetický dokument Evalda Schorma a Jana Špáty o Josefu Sudkovi.
Sraz v 15.00, sraz před Rothmayerovou vilou, U Páté baterie 896/50 (5 minut pěšky od stanice tram. Č. 1, 2 Vojenská nemocnice.
POZOR na tuto vycházku je omezený počet míst a musíte se předem přihlásit mailem na evahavlovcova@seznam.cz  nebo tel. 721 769 586, účast Vám bude zpětně potvrzena.
Vstupné 80 Kč + 30 Kč na výstavu (veřejnosti nepřístupnou zahradu Rothmayerovy vily máme možnost prohlédnout si zdarma), průvodkyně H. Čenková

12.5.
PV - Kolín – jedno z nejstarších českých měst.
Historické jádro města je od roku 1989 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Zachovalo si původní středověký půdorys. Na Karlově náměstí se nacházejí barokní domy, novorenesanční radnice, morový sloup a kašna. Město se dále pyšní celou řadou církevních památek, z nichž nejvýznamnější nepochybně je Arciděkanský chrám sv. Bartoloměje – dílo Petra Parléře. V době svého vzniku patřil kolínský chór nesporně k nejvýraznějším stavbám celé střední Evropy. Kromě toho zde existovalo i významné židovské osídlení se synagogou ze 17.století. Centrum města je obehnáno dvojitým pásem hradeb (částečně zachovaným) s parkánem.
Sraz v 8.40 na Masarykově nádraží před pokladnami, vlak odjíždí v 9.01.
Jednotné vstupné 120 Kč (polodenní vycházka) + vstupné do objektů (dle vlastního výběru).
Mobil na průvodkyni 607 911 151, průvodkyně M.Cimplová.

12.5. Cyklus Výročí roku 2019.
K jednomu z nejhorších pogromů došlo v Čechách o Velikonocích 18.4. 1389. Připomeneme si rovněž vznik V. čtvrti Josefova 27.4.1849
Sraz ve 14.00 u sochy A. Dvořáka na Palachově náměstí proti Rudolfinu. Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

14.5. Karlovský Vyšehrad v den narozenin Karla IV.
Oslavme společně narozeniny Karla IV. prohlídkou Vyšehradu, kterému Karel přikládal velký význam a který začlenil ho do svého jedinečného korunovačního řádu. Vyšehrad proto prošel za jeho vlády významnými stavebními úpravami. Opevnění, královské stavby i podobu kostela sv. Petra a Pavla si připomeneme v tento významný den obrázky a mapami. A z kroniky svatovítského kanovníka a kronikáře Beneše Krabice z Weitmile si budeme citovat několik zajímavostí.
Sraz v 17.00 před Táborskou bránou - první brána od bývalého Paláce kultury. Vstupné 80 Kč, průvodkyně H. Čenková.

15.5. Moderní Karlín.
Někdejší pražské předměstí a později průmyslová čtvrť Prahy se v posledních letech stává místem, kde se realizují stavby českých i zahraničních architektů. Nejsou to jen novostavby reprezentované komplexem River City nebo budovami Keystone a Butterfly, ale také přestavby starších, zejména průmyslov ých, objektů pro kulturní, bytové nebo administrativní využití.
Sraz v 17.00 před výstupem ze stanice metra Florenc (zastávka Florenc - tramvaje 3, 8, 24 směrem z centra). Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková.

18.5. Parky a zahrady Nového Města.
Ve Františkánské zahradě si připomeneme původní karmelitánský klášter, kterému byl vyhrazený prostor při založení Nového města. Později změnila uživatele a následně dostala vzhled barokní zahrady s užitkovými i okrasnými prvky. Zastavíme se v maličké zahradě spojené se jménem Maxe Urbana a prvopočátky kinematografie v Čechách. Budeme pokračovat na Karlovo náměstí, jehož současnou podobu na konci 19. st. navrhl městský zahradní architekt František Thomayer.
Sraz ve 14.00 u pomníku Josefa Jungmanna na Jungmannově náměstí.Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková.

19.5. Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Karla Velikého na Karlově.
Karel IV. Založil na Karlově areál, který byl věnován augustiniánům kanovníkům. Domluvili jsme se zdejší farností prohlídku kostela, kterou si rozhodně nenechte ujít.
Sraz ve 13.00 před kostelem, Ke Karlovu 453/1, Praha 2 – Nové Město. Vstupné 80 Kč + vstupné do objektu 50 Kč, lektor p. jáhen dr. J.I.Laňka.

22.5. Do Katedrály sv. Víta s dr. Kadlecem.
U příležitosti 90. výročí od slavnostního ukončení dostavby katedrály v r. 1929.
Akce se skládá ze dvou částí.
1) Přednáška – uskuteční se dne 22.5.2019 od 16.30 v přednáškovém sále Klubu Za starou Prahu v Juditině věži( malostranská strana Karlova mostu) Lektor Vás pomocí obrázků i výkladu seznámí s historií dostavby.
2) Vycházka - uskuteční se dne 31.5.2019 od 14.00, půjdeme do katedrály a budeme si v objektu ukazovat věci, se kterými jsme se seznámili již při přednášce.
Sraz před vstupem do katedrály, u bronzových dveří.
Vstupné na tyto akce:
1) v případě, že se zúčastníte obou akcí činí 2 x 80 Kč , tedy 160 Kč za obě dvě akce, tato vstupenka Vám bude prodána před přednáškou dne 22.5. 2019 a bude platit i na druhou akci
31.5.2019
2) Zúčastníte se pouze jedné nebo druhé akce, vstupné tady bude činit vždy na každou akci 100 Kč.
Pozor - na tuto akci je omezený počet osob a musíte se předem přihlásit na evahavlovcova@seznam.cz  nebo 721 769 586- účast Vám bude potvrzena.
Pozor - pro vstup do katedrály si budeme muset zakoupit ještě vstupenku na tzv. malý okruh (plné vstupné 250 Kč, sleva senioři nad 65 let 125 Kč) lektor PhDr. F. Kadlec.

Pro velký zájem se nám v květnu 2019 podařilo zajistit ještě jeden termín na tuto vycházku !!!
24.5. Prohlídka Barrandovského studia...
Prohlídka začíná ve 14.00, celkově trvá asi 1,5 hodiny.
Ve výstavním prostoru Filmpointu začneme úvodem do historie a současnosti barrandovských ateliérů. Dále si návštěvníci prohlédnou vystavené originály z nejznámějších barrandovských filmů včetně kostýmů a rekvizit z oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku. Prohlídka pokračuje procházkou okolo filmových ateliérů s výkladem o jejich historii a projektech, které zde vznikají. Protože se ateliéry pronajímají a v čase prohlídek uvnitř může probíhat natáčení, nezaručujeme, že bude možné navštívit přímo samotný ateliér a jeho zázemí.
Návštěva ateliéru není součástí této prohlídky. Stává se, že jednotlivé ateliéry uvidí návštěvníci pouze zvenčí, ale průvodce se před každým objektem krátce zastaví a představí jeho funkce.Pro prohlídku budeme potřebovat vytvořit a odevzdat jmenný seznam účastníků, kteří tímto také současně vyjadřují, že byli seznámeni s bezpečnostními pokyny pro návštěvníky (pokyny pošleme jako součást faktury).
Vstupné se trochu oproti minulým akcím z pozice Barrandova změnilo a to takto:dospělí 240 Kč (160 Kč do objektu a 80 Kč za vycházku), senioři 220 Kč (140 Kč do objektu a 80 Kč za vycházku).
POZOR – na tuto akci je omezený počet osob a je třeba se předem závazně přihlásit na evahavlovcova@seznam.cz  , Vaše účast bude potvrzena emailem.
Prosíme v objednávce vždy pište, jaké vstupné pro Vás platí a jméno a příjmení každého z účastníků.
Prosím, zvažte dobře, zda se vycházky chcete zúčastnit.
Vstupné bude uhrazeno z Vaší strany předem formou faktury a vstupenky nebudou brány zpět ani ze zdravotních důvodů.
Přihlášku budeme považovat za závaznou a pošleme Vám fakturu s datem splatnosti.

25.5. Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně.
Společně si prohlédneme tento skvost pražské barokní architektury, přiblížíme si nejen jeho historii, ale i exteriér a interiér této stavby.
Sraz v 10.00 před vstupem do chrámu, Malostranské nám. Vstupné 80 Kč + vstupné do objektu 100/60 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

25.5. Cyklus Výročí roku 2019 - Osvald Polívka...
Přední představitel secesní architektury v Praze - k výročí narození 24.5.1859.
Během naší vycházky si ukážeme nejvýznamnější stavby tohoto architekta.
Sraz ve 14.00 u Nové scény na Národní třídě. Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová

26.5.
PV - Ze Senohrab do Čtyřkol.
Vycházka ze Senohrab přes zříceninu Zlenického hradu, kolem Senohrabské plovárny do Čtyřkol, trasa dlouhá cca 6 km, vezměte si sportovní obuv.
Sraz v 9.10 na Hlavním nádraží u pokladen.
Vlak odjíždí v 9.35. Telefon na průvodkyni 607 911 151.
Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová

26.5. Z Cihlářky na Knížecí – usedlosti Košíř a Smíchova.
S prohlídkou výstavy modelů staveb Adolfa Loose ve Winternitzově vile.
Sraz ve 14.00 na stanici aut. č. 137 Malvazinky“ (jede z Knížecí). Vstupné 80 Kč + snížené vstupné na výstavu 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

27.5. Kapitoly o historii, architektuře, stavebních památkách a osobnostech Prahy 10 – 1. část.
První vycházka vilovou zástavbou Vinohrad nás zavede od vodárenské věže okolo sboru církve husitské k zástavbě v Dykově ulici. Dále budeme pokračovat okolo bývalého Měšťanského pivovaru, Maršnerovy továrny na čokoládu k vilové Kolonii Svobody, vlastní vile Jana Kotěry až k Šalounově ateliéru.
Sraz v 17.00 na stan. tram. č. 1,10,11,16,25 Korunní třída. Vstupné 80 Kč, průvodkyně H. Čenková.

29. 5. Procházka Nuselským údolím a parkem na Folimance.
S návštěvou utajené Umělecké zahrady sochaře Karla Nováka pod Vyšehradem.
Sraz v 16.15 na stanici tram. č. 7, 14, 18, 24 Svatoplukova.Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

Vycházka s Koncertem:
30.5. Vycházka do Libně a Vysočan s koncertem muzikálových melodií.
Další z našich akcí, ve které se snoubí vlastivědná vycházka spolu s hudebním zážitkem. Začneme v Libni, sejdeme se u zdejšího zámečku a povíme si o jeho zajímavé historii.
Pak se vydáme podle Rokytky až do Vysočan, do parku v Podvinní, kde mimo jiné uvidíte jednu z původních usedlostí a nově vybudovaný park vás určitě mile překvapí.
Vycházka začíná v 16.30 u Libeňského zámečku, zajímavou lokalitou Vás provede E. Havlovcová.
Pak nás již čeká sál divadla Gong, kde si v podání MUSICA FESTIVA DI PRAGA vyslechneme koncert Nejlepší světové muzikály.
V podání soprán- L. Šťastná, kytara - P. Kloub, flétna- E. Schwanová, housle- Š. Trávníčková uslyšíte skladby z muzikálů West side story, Cats, Bídníci aj.
Koncert začíná v 19.00. Cena za vycházku i koncert dohromady je 450 Kč/osobu.
POZOR – na tuto akci je omezený počet osob a je třeba se předem závazně přihlásit na evahavlovcova@seznam.cz ,
Vaše účast bude potvrzena emailem

31.5. Vycházka do Katedrály sv. Víta s p. dr. Kadlecem-
viz text 22.5.

Minimální počet pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.     Program na další měsíc zašleme e- mailem na požádání, a je k dispozici také  Knihkupectví Klubu za Starou Prahu (Mostecká 56/1, Praha-Malá Strana) a ve studovně Pragensia v Ústřední městské knihovně (Mariánské náměstí 98/1, Praha- Staré Město).

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.


Mimo jiné si Vás dovolujeme pozvat na nové kurzy
UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU 2019
S E M E S T R : Ú N O R - Č E R V E N  2 0 1 9

 ZDE