Domovská stránka...

 

DomůUniverzita 2019Výlety Porta PragaPražské procházkyProcházky na další měsícPrůvodcovské kurzyKatalog procházekKontaktyKniha návštěv


Chystané pražské procházky na následující měsíc

Porta Praga
cestovní a vzdělávací agentura

PhDr. Eva Havlovcová

tel.: 721 769 586 nebo 281 911 056
e-mail: evahavlovcova@seznam.cz

( Pošlete nám svůj mail, budeme Vám posílat program přímo na adresu domů. )
Na výše uvedených číslech a mailu je možné objednávat průvodce po Praze pro školy,
pražské i mimopražské zájemce, i mimo uvedený program, v libovolném čase.

Chystané pražské procházky na SRPEN 2019

Ceny:
Vycházky
/ Jednotné vstupné 80.- Kč
PV = polodenní vycházka / Jednotné vstupné 120.-kč
Vycházka se koná při počtu nejméně 10 osob.

Zde klikněte pro...
STAŽENÍ VŠECH PROCHÁZEK NA NÁSLEDUJÍCÍ MĚSÍC DUBEN VE FORMÁTU PDF


3.8. Cyklus výročí roku 2019.
Procházka z Hradčan do Královské zahrady.
Připomeneme si osobnost architekta F. M. Kaňky a Bonifáce Wohlmuta, když vše vyjde tak, jak bylo prezentováno, podařilo by se nám dostat i do Hrzánského paláce na Hradčanech, dnes sídla vlády ČR.
Sraz ve 14.00 na rohu ul. Loretánské a Hradčanského náměstí.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

8.8. Podoba Prahy v době I. republiky – Strahov a Hřebenka.
Při procházce projdeme další vilovou čtvrtí, která vznikala v prvorepublikovém období a je místem i velmi intenzívní současné zástavby. Na svahu pod strahovským stadionem mezi staršími usedlostmi během 20. st. byla postavena řada vil a rodinných domků. Připomeneme si výrazné sídlo sochaře Vosmíka s romantickou hradní věží, vlastní vilu Machoninových, stavby A. Belady, R. Stockara, F. Kavalíra i Šaldovu vilu, kterou v druhé fázi upravoval arch. F. Zelenka.
Sraz v 17.00 na stanici Stadion Strahov busu 176 a 191.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

11.8.
PV – Z Ratboře přes Polepy do Kolína.
Název Ratboř vznikl zkomolením původního názvu Ratiboř (také Radboř), který byl odvozen zřejmě od slovanského osobního jména Ratiboř. První písemná zmínka je doložena z roku 1352. V této obci uvidíme barokní panskou sýpku z pol. 18. století a dále Starý zámek a zejména Nový zámek, který byl postaven v letech 1910-13 dle plánů Jana Kotěry pro rodinu Mandelíků. Hostem tohoto panství byl i prezident T.G.Masaryk. Potom budeme pokračovat Polepským údolím, kde mineme několik bývalých mlýnů, nádherný kamenný most z roku 1900. Potom projdeme obcí Pašinka, ve které se nachází tvrz ze 17.st. a později i obcí Polepy a dojdeme až k Polepskému vodopádu, který je vysoký cca 5 m.
Naši vycházku zakončíme v Kolíně. Trasa je dlouhá cca 13 km, vezměte si sportovní obuv, svačinu a pití s sebou. ..
Sraz v 7.30 u pokladen na Hlavním nádraží. Vlak odjíždí v 7.58. Mobil na průvodkyni 607 911 151.
Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová.

17.8.Vítkov aneb ze Žižkova do Karlína.
Při procházce parkem Vrch Vítkov si připomeneme husitskou i moderní historii, nahlédneme do přilehlých ulic Žižkova, rozhlédneme se z výšky po okolí a sestoupíme "horou Vítkovou" do Karlína.
Sraz ve 14.00 na zastávce autobusů 133, 175 a 207 U Památníku (směr k Florenci).
Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková.

24.8.
PV - Město Nymburk
Královské město bylo založeno ve 2. pol. 13. st.Přemyslem Otakarem II., který do vznikajícího města přivedl dominikánský řád a k osídlení města povolal k českým osadníkům i kolonisty z dnešního Nizozemí a oblasti Dolního Rýna. Město bylo budováno na základech starší opevněné osady při brodu přes Labe, na staré žitavské obchodní cestě. Již záhy po svém založení se Nymburk stal jedním ze strategických měst chránících srdce Českého království – Prahu. Jeho význam ještě vzrostl za vlády krále Jana Lucemburského, který město obdařil mnoha výsadami. Projdeme se městem a seznámíme se s jeho významnými památkami. Poznáme také i některá místa, která jsou spojena se spisovatelem Bohumilem Hrabalem.
Sraz v 8.35 u pokladen na Masarykově nádraží. Vlak odjíždí v 8.52.
Mobil na průvodkyni 607 911 151.
Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová.

25.8. Prohlídka kláštera v Břevnově.
Zdejší klášter řádu benediktinů byl založen jako první mužský na našem území. Prohlédneme si kostel, kryptu a zdejší studánku Vojtěšku a další vybrané prostory kláštera a seznámíme se s historií a významnými osobnostmi, které jsou s objektem spojeny.
Sraz ve 13.00 před bránou areálu – stan. tram. č. 22 Břevnovský klášter.
Vstupné 60/50 Kč + vstupné do kláštera 100/60 Kč , průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

31.8.
PV – Staroslavná Budeč
Středisko vzdělanosti, původně přemyslovské hradiště. Jedná se o památné místo s předrománskou rotundou svatého Petra a Pavla se zbytky hradiště a s tradicí spojovanou s památkou na knížete Václava. Dále budeme pokračovat pěšky údolím Zákolanského potoka kolem několika mlýnů a rekreačních chat na Okoř, kde naší vycházku zakončíme.
Trasa dlouhá cca 8 km.
Sraz v 8.15 u pokladen na Masarykově nádraží, vlak odjíždí v 8.35.
Jednotné vstupné 120 Kč (polodenní vycházka) + vstupné do objektů (cca 40 Kč).
Mobil na průvodkyni 607 911 151, průvodkyně M.Cimplová.

Minimální počet pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.     Program na další měsíc zašleme e- mailem na požádání, a je k dispozici také  Knihkupectví Klubu za Starou Prahu (Mostecká 56/1, Praha-Malá Strana) a ve studovně Pragensia v Ústřední městské knihovně (Mariánské náměstí 98/1, Praha- Staré Město).

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.


Mimo jiné si Vás dovolujeme pozvat na nové kurzy
UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU 2019
S E M E S T R :  Z Á Ř Í   2 0 1 9  -  L E D E N   2 0 2 0

 ZDE