DomůPražská UniverzitaVýlety Porta PragaPražské ProcházkyProcházky na další měsícMateriály ZDARMAKontaktyKniha návštěv


Pražské procházky

Porta Praga
cestovní a vzdělávací agentura
PhDr. Eva Havlovcová
tel.:
721 769 586 nebo 281 911 056
e-mail:
evahavlovcova@seznam.cz  

*
Na výše uvedených číslech a e-mailu, je možné objednávat průvodce po Praze pro školy,
pražské i mimopražské zájemce, i mimo uvedený program, v libovolném čase dle dohody.


Pražské procházky na ZÁŘÍ 2023

Ceny:
Vycházky
/ Jednotné vstupné 100.- Kč
(není li uvedeno jinak přímo u procházky)
PV = polodenní vycházka / Jednotné vstupné 150.-kč
Vycházka se koná při počtu nejméně 10 osob.

Zde níže klikněte pro
STAŽENÍ VŠECH PROCHÁZEK NA TENTO MĚSÍC VE FORMÁTU PDF


V současnosti čelíme extrémním vedrům a také dlouhotrvajícím dešťům. Dovoluji si vás upozornit, že v případě vysokých teplot a také vytrvalému dešti, má průvodkyně právo vycházku zrušit.
Děkujeme za pochopení.
 

Cyklus - Zaniklé osady na území Prahy:
3.9. Hlubočepy.
První zpráva o obci v církevním majetku je z 13. století, ale s původním názvem Hlubočerpy. Byly tu vinice, chmelnice i hospodářský dvůr. Projdeme si starým centrem ke zdejšímu jezírku, pak navštívíme "skalkárium" a podíváme se na zajímavé místní skály, kde bývaly lomy.
Sraz ve 14.00 na stanici autobusu č. 120 na Knížecí (metro B Anděl).
Vstupné 100 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

10.9. Procházka romantickým ostrovem Kampa
A to s přípomínkou nejen mlýnů, paláců a zdejších domů, ale i osobností, které se tady objevily. Zajdeme i do Werichovy vily.
Sraz v 15.00 u Malostranských mosteckých věží.
Vstupné 100 Kč + vstupné do vily 100/60 Kč. sleva se vztahuje na seniory, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

Akce - Vycházka s následujícím koncertem:
12.9. Okolo Náměstí republiky
* Vycházka:
Podíváme se mimo jiné za významnými církevními i dalšími objekty, zdejšími slavnými hotely a významnými ulicemi, především umici Na příkopě.
Sraz v 17.00 u hlavního vchodu do obchodního domu Kotva, směr Nám. republiky.
Ulicemi Vás provede E. Havlovcová.
* Koncert:
Koncert v Jeruzalémské synagoze od 19.00 - Esferas Kvartet - zahraje muzikálové a filmové melodie, např. z filmu Tenkrát na západě, od L. Bernsteina, F. Sinatry a dalších.
Vstupenka na obě dvě akce tj. vycházka + koncert - Celkem: 450 Kč za osobu.

Cyklus - Zaniklé osady na území Prahy:
13.9. Uhříněves.
Nejstarší zápis o obci je z r. 1227, kdy byla v majetku kláštera u sv. Jiří, později patřila templářům. Ti tu vystavěli tvrz a kostelík. Později se majitelé střídali, až v 17. století se tu objevují Smiřičtí a v 18. století Lichtenštejni, kteří tu byli až do roku 1918. Za nich tu byla i velká židovská obec. Při naší vycházce se podíváme do zdejšího malého muzea a kolem někdejší synagogy dojdeme ke kostelu, kam se rovněž podíváme. A nakonec projdeme starou částí obce ke zdejšímu rybníku.
Sraz v 15.45 ve vestibulu stanice metra C Háje směr Uhříněves.
Vstupné 100 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová

Cyklus - Zaniklé osady na území Prahy:
16.9. Královice.
Obec v královském majetku je prvně uváděna v pramenech k roku 1207, ale její původ je starší. Nad údolím Rokytky se totiž nacházejí pozůstatky slovanského hradiště z 9. století. Nejvýraznější dominantou je ale krásně zachovaná středověká tvrz, kterou později nechali Lichtenštejni upravit renesančně.
Sraz v 15.30 na stanici autobusu č. 229 Depo Hostivař (konečná metra A).
Vstupné 100 Kč , průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

16. 9. PV - Zbraslav.
Při cestě na okraj Prahy si připomene bývalý cisterciácký klášter Aula Regia přeměněný na současný zámek. V 19. stol. se Zbraslav stala oblíbeným místem letních pobytů Pražanů, což s sebou přineslo výstavbu zajímavých vil (např. Vladislav Vančura, Jan Otto, Jaromír Vejvoda) pod vrchem Havlínem a keltským oppidem Závist. Blízko řeky se nachází se Muzeum rodiny Manoušků, kde se seznámíme se 120-letou historií zvonařství v této rodině.
Sraz v 9 .00 na stanici autobusů Zbraslavské náměstí (např. ze Smíchovského nádraží č. 129, 318, 338 a další).
POZOR - Na tuto vycházku je omezený počet míst a je třeba se předem přihlásit, nejlépe na emailu: evahavlovcova@seznam.cz  a nebo na tel. 721 769 586.
Vstupné 150 Kč + 40 Kč (vstupné do muzea), průvodkyně ing. L. Prokůpková , mobil na průvodkyni 739 280 518.

24.9. Gröbeho vila – místo krásy, vína a velkého skandálu.
Neorenesanční vila v toskánském stylu byla postavena se vší dokonalostí té doby. Realizace probíhala dle návrhu Antonína Barvitia a Josefa Schulze (známého z dostavby Národního divadla a Rudolfina). Slavná Gröbovka, vila a nádherný park, který patří vedle velkolepých barokních zahrad k zahradnickým a architektonickým skvostům Prahy, vzniklá v 19.století. Po smrti Moritze Gröbeho zde bydlela nějaký čas i dcera korunního prince Rudolfa – vnučka Františka Josefa I. - arcivévodkyně Alžběta. Prohlídka interiérů této významné stavby.
POZOR - Na tuto akci je třeba se předem přihlásit na: evahavlovcova@seznam.cz  nebo tel.: 721 769 586, a vyčkat na potvrzení vycházky.
Sraz ve 14.00 před hlavním vstupem do zahrady na souběhu ulic Rybalkova a Kozácká.
Vstupné jednotné 100 Kč + poplatek za otevření vily 100 Kč (celkem 200 Kč), průvodkyně M.Cimplová.

26.9. Památky stavovského odboje 1618 - 1620.
Dnešní vycházka se bude věnovat dramatickým událostem během českého stavovského odboje a my se vydáme hledat památky, které nám tuto dobu připomenou. Zastavíme se u křížů v dlažbě Staroměstského náměstí, ukážeme si dům Václava Budovce z Budova, projdeme ke Staroměstské mostecké věži, abychom připomněli osudy hlav některých popravených.
Sraz v 16.30 u orloje.
Vstupné 100 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

30.9. Procházka Bubenčí z Letné.
Cestou z Letenské pláně k Vltavě si připomeneme události a osobnosti St. Wabi Daňka, Karla Kryla a řadu dalších. Prohlédneme si např. Molochov, památník Křižíkovy elektrické dráhy, budovu úrazové pojišťovny a řadu dalších staveb významných pro tuto část Prahy.
Sraz v 10.00 na zastávce Sparta tramvají č. 1, 8, 12, 25, 26 atd.
Vstupné 100 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková.

30.9. Nemohl být malířem, protože byl barvoslepý.
Ale stal se vynikajícím a osobitým sochařem. František Bílek, jeho pražská vila i ateliér v jednom .
Jedná se o opakování úspěšné vycházky z konce července 2023.

POZOR - Na tuto vycházku je omezený počet osob, a je třeba se předem přihlásit na evahavlovcova@seznam.cz  nebo na mobilu 721 769 586.
Sraz ve 14 hod. před vstupem do vily z Mickiewiczovy ulice č. 1.
Vstupné 100 Kč + zlevněné vstupné do vily 60 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.


Minimální počet pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.     Program na další měsíc zašleme e- mailem na požádání, a je k dispozici také  Knihkupectví Klubu za Starou Prahu (Mostecká 56/1, Praha-Malá Strana) a ve studovně Pragensia v Ústřední městské knihovně (Mariánské náměstí 98/1, Praha- Staré Město).

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.

UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU 2023/2024
SEMESTR:  ZÁŘÍ 2023 - LEDEN 2024
VÍCE INFORMACÍ ZDE

 

 

 

(c) Porta Praga, 2021