Domovská stránka...

 

DomůPražská UniverzitaVýlety Porta PragaPražské procházkyProcházky na další měsícPrůvodcovské kurzyKontaktyKniha návštěv


Pražské procházky

Porta Praga
cestovní a vzdělávací agentura
PhDr. Eva Havlovcová
tel.:
721 769 586 nebo 281 911 056
e-mail:
evahavlovcova@seznam.cz  

( Pošlete nám svůj mail, budeme Vám posílat program přímo na adresu domů. )
Na výše uvedených číslech a mailu je možné objednávat průvodce po Praze pro školy,
pražské i mimopražské zájemce, i mimo uvedený program, v libovolném čase.

Pražské procházky na LEDEN 2020

Ceny:
Vycházky
/ Jednotné vstupné 80.- Kč
PV = polodenní vycházka / Jednotné vstupné 120.-kč
Vycházka se koná při počtu nejméně 10 osob.

Zde klikněte pro...
STAŽENÍ VŠECH PROCHÁZEK NA NÁSLEDUJÍCÍ MĚSÍC VE FORMÁTU PDF


1.1. 2020 - PV- Polodenní novoroční vycházka Jinonic do Hlubočep přes Prokopské údolí.
Vycházka do přírodní rezervace Prokopské údolí aneb z Jinonic do Hlubočep. Pokud budeme mít štěstí a bude sucho, tak si prohlédneme krásný vyřezávaný betlém v Nové vsi od místního umělce. Povíme si, kde stával kostelík sv. Prokopa a poustevna, navštívíme hlubočepské jezírko, a seznámíme se i s dalšími zajímavostmi.
Sraz v 10.00 před stanicí metra B Jinonice.
Vstupné jednotné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová.

3.1. Česká národní banka prohlídka výstavy a vycházka.
Počet míst vyčerpán

4.1. Do kostela sv. Benedikta a za Matkou Marií Elektou už opravdu naposledy na Hradčanské náměstí.

Vydáme se do kostela sv. Benedikta na Hradčanské náměstí, abychom si pověděli o historii stavby a řádech, které kostel spravovaly. Dnes jsou zde bosé karmelitky a v kostele můžete vidět mumifikovaně ostatky jejich představené Marii Elekty. Karmelitky v únoru 2020 opustí kostel a stěhují se za Prahu, Marii Elektu vezmou pravděpodobně s sebou. Projdeme se i po Hradčanském náměstí.
Sraz ve 14.00 před kostelem sv. Benedikta na Hradčanském náměstí.
Vstupné 80 Kč + příspěvek na kostel 30 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

5.1. Osobnosti Nového Města.
Během vycházky si připomeneme nejen 90. výročí úmrtí Emy Destinnové, ale další jména spojená s jedním z center Nového Města, např. Edward Talbot, zvaný též Kelley, Ferdinand Mladota ze Solopysk, císař Josef II., Kilián Ignác Dientzenhofer, herečka Helena Růžičková, Leoš Janáček, fyzik a matematik Christain Doppler, politik dr. Alois Rašín a řada dalších.
Sraz v 10.00 u tramvajové zastávky č. 1, 2, 3, 4, 10, 14, 16, 18 a 24 Karlovo náměstí (směr Spálená ulice).
Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková.

5.1. V novém roce 2020 na Pražský hrad: Ústav šlechtičen a Zlatá ulička.
V Ústavu šlechtičen si povíme, jak zde šlechtičny žily a prohlédneme si jejich apartmá. Pak se již po otevírací době, tedy bez vstupného, projdeme Zlatou uličkou a seznámíme se s její historií.
Sraz ve 14.30 na nádvoří bývalého Rožmberského paláce - Ústavu šlechtičen.
Vstupné 80 Kč+vstupné do Ústavu šlechtičen 60 Kč, průvodkyně PhDr. E.Havlovcová.

11.1. Betlémská kaple: prohlídka interiéru a památky doby husitské.
Přiblížíme si tuto významnou dobu českých dějin, půjdeme do interiéru jedné ze stěžejních památek husitství, do Betlémské kaple. Podíváme se i do okolí a přiblížíme si další husitské památky v Praze.
Sraz v 10.00 před kaplí na Betlémském náměstí.
Vstupné 80 Kč+vstupné do objektu 60/30 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

11.1. Po stopách Franze Kafky s návštěvou Muzea Franze Kafky.
Naše dnešní putování za slavným pražským rodákem začneme na Starém Městě, v blízkosti místa, kde se Kafka narodil. Pak se projdeme až na Malou Stranu, kde navštívíme Muzeum F. Kafky v bývalé Hergetově cihelně.
Sraz ve 13.00 na Náměstí Franze Kafky, za staroměstským kostelem sv. Mikuláše.
Vstupné 80 Kč + podařilo se nám domluvit výrazně zlevněné vstupné do muzea 30 Kč, průvodkyně Mgr. Z. Havlovcová.

12.1. Český architektonický unikát: kubistické domy a vily pod Vyšehradem.
Před více než 100 lety se objevily pod vyšehradskými hradbami stavby ve stylu kubismu. Při vycházce se seznámíme s trojdomem na Rašínově nábřeží, Kovařovicovou vilou, činžovními domy v Neklanově ulici od Josefa Chochola a poté se zastavíme i před objekty v zástavbě asanovaného Podskalí, na jejichž fasádách se objevily ozvuky kubismu, spíše už v poloze dekoru.
Sraz v 10.00 na stanici Výtoň směrem do centra.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

12.1. Suchou nohou středem města: pasáže a průchody v centru Prahy.
Pražské pasáže a průchody – tj. specifický fenomén Prahy. Pojďte ho s námi objevovat!
Sraz ve 14.00 u paláce Adria na začátku Národní třídy.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová

13.1. Na Pražský hrad s dr. Kadlecem: Kaple sv. Kříže a Svatovítský poklad.
Podíváme se do expozice v Kapli sv. Kříže na II. nádvoří, kde je umístěno cca 140 děl nejvyšší umělecké kvality ze Svatovítského pokladu. Ten při kostele, později katedrále sv. Víta, vznikal už v 11. století. Vše bude zarámováno do poutavého výkladu p. dr. Kadlece.
Vycházka začíná ve 14.00.
Vstupné na vycházku: plné 330 Kč (80 Kč na vycházku+250 Kč do objektu klenotnice), snížené seniorské nad 65 let 205 Kč (80 Kč na vycházku+125 Kč do objektu klenotnice)
POZOR- na tuto vycházku je omezený počet míst a je třeba se předem přihlásit, nejlépe na emailu evahavlovcova@seznam.cz nebo tel. 721 769 586

18.1. Nová architektura v asanovaném prostoru Starého Města a Josefova.
Procházka nás povede historickým centrem, které zažilo výraznou proměnu na přelomu 19. a 20. st.. V Pařížské ulici a okolí vznikaly "středověké hrady“ i domy vskutku moderní. Při procházce si připomeneme historizující díla R. Klenky z Vlastimilu i modernistické budovy navržené A.Englem, O.Novotným, J.Plečnikem, B.Hübschmannem a J.Kotěrou.
Sraz v 10.00 na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice (Magistrát HMP).
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová

18.1.Oslavenci na nábřeží.
Na začátek roku si dvě sousedící budovy - Rudolfinum a Uměleckoprůmyslové muzeum – připomínají podstatná výročí své existence. Obě jsou významnými ukázkami novorenesance, a obě si také částečně prohlédneme. Dále se projdeme kolem dalších zajímavých ukázek tohoto stylu spojených se jmény Antonína Wiehla, Ignáce Ullmanna, Bohuslava Schnircha a řady jiných.
Sraz ve 14.00 u pomníku Antonína Dvořáka na Palachově náměstí.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková

19.1. O čem vyprávějí názvy ulic – od Novoměstské radnice.
Nový cyklus vycházek Vás seznámí s původem názvů ulic a veřejných prostranství města Prahy.
Sraz ve 14.00 u Novoměstské radnice na Karlově náměstí.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

25.1. Prohlídka Národního divadla a blízkého okolí.
Navštívíme základní kameny v podzemí, přízemí s hledištěm, 1. balkon, 1. foyer, 2. Foyer i terasu s trigami (z provozně technických důvodů může nastat odchylka od standardní trasy). Po prohlídce divadla se ještě projdeme okolí a povíme si spoustu zajímavostí z historie nábřeží, mostů i ostrovů.
Vstupné plné 200 Kč (140 Kč vstupné do divadla + 60 Kč na vycházku), seniorské 140 Kč (80 Kč vstupné do divadla + 60 Kč na vycházku).
POZOR- na tuto vycházku je omezený počet míst a je třeba se předem přihlásit, na email evahavlovcova@seznam.cz  nebo tel. 721 769 586.
Vycházka se koná od 10.00.

25.1.Kubismus v centru Prahy.
Jedinečná kubistická architektura nás bude zajímat na Starém a Novém Městě - projdeme kolem domu U Černé Matky Boží, Učitelských domů, paláce Diamant a dalších.
Sraz ve 14.00 před domem U Černé Matky Boží v Celetné ulici.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

26.1.Slavné pražské (vinohradské) vily
Tentokrát si ukážeme a povíme něco zejména o těchto vilách: Dryákova, Kotěrova, Šalounova. V Praze najdeme stále ještě řadu míst, kde si původní vilová zástavba dochovala svůj charakter krásu, kulturu a noblesu dřívějších období a kde jednotlivé vily osloví návštěvníka, kromě dnes už zjevně historické hodnoty – svou pohodlností, důkladností či účelností.
Sraz ve 14.00 na stanici Orionka tram.č. 10, 16.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně M.Cimplová

VYCHÁZKA S KONCERTEM:
28.1. Vycházka s následujícím koncertem v Emauzích.
Tentokráte se vydáme na Nové Město a projdeme kolem kostelů a klášterních areálů, které byly založeny za Karla IV., a které propojené dohromady tvořily kříž.
Poté se vydáme do interiéru jednoho ze zmiňovaných areálů – kláštera v Emauzích, abychom vyslechli koncert Slavné filmové melodie v podání Melody Quartettu (např. skladby z filmů Titanic, Indiana Jones nebo Sedm statečných).
Vycházka začíná v 16.00, sraz je u kostela Panny Marie a Karla Velikého na Karlově.
Koncert začíná v 18.30.
Pozor – na tuto akci máme omezený počet osob a musíte se předem přihlásit na evahavlovcova@seznam.cz  nebo na tel. 721 769 586.
Jednotná cena na akci vycházka a koncert dohromady je 400 Kč za osobu.
Všem přihlášeným bude zaslána faktura.


Minimální počet pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.     Program na další měsíc zašleme e- mailem na požádání, a je k dispozici také  Knihkupectví Klubu za Starou Prahu (Mostecká 56/1, Praha-Malá Strana) a ve studovně Pragensia v Ústřední městské knihovně (Mariánské náměstí 98/1, Praha- Staré Město).

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.

Mimo jiné si Vás dovolujeme pozvat na nové kurzy
UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU 2020
S E M E S T R :  Ú N O R  -  Č E R V E N  2 0 2 0

VÍCE INFORMACÍ ZDE