Domovská stránka...

 

DomůPražská UniverzitaVýlety Porta PragaPražské procházkyProcházky na další měsícPrůvodcovské kurzyKontaktyKniha návštěv


Pražské procházky

Porta Praga
cestovní a vzdělávací agentura
PhDr. Eva Havlovcová
tel.:
721 769 586 nebo 281 911 056
e-mail:
evahavlovcova@seznam.cz  

( Pošlete nám svůj mail, budeme Vám posílat program přímo na adresu domů. )
Na výše uvedených číslech a mailu je možné objednávat průvodce po Praze pro školy,
pražské i mimopražské zájemce, i mimo uvedený program, v libovolném čase.

Pražské procházky na SRPEN 2020

Ceny:
Vycházky
/ Jednotné vstupné 80.- Kč
PV = polodenní vycházka / Jednotné vstupné 120.-kč
Vycházka se koná při počtu nejméně 10 osob.


Zde klikněte pro...
STAŽENÍ VŠECH PROCHÁZEK NA AKTUÁLNÍ MĚSÍC VE FORMÁTU PDF

 

Cyklus - Po Karlově mostě bez turistů tam a zpět.:
1.8. TAM se projdeme ze Starého Města na Malou Stranu.
Připomeneme si legendy spojené se založením mostu i skutečnou historii stavby. Po cestě si prohlédneme sochy a sousoší, vzpomeneme na jejich autory, objednavatele, ale i skutečné život světců a jejich legendy.
Sraz v 10.00. u pomníku Karla IV. na Křížovnickém náměstí.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková

Cyklus - Po Karlově mostě bez turistů tam a zpět.:
2.8. ZPĚT se vydáme z Malé Strany na Staré Město.
Přiblížíme si mostecké věže a nahlédneme na Kampu. Cestou přes na staroměstský břeh si prohlédneme sochy a sousoší světců, připomeneme si jejich skutečné životy a legendy, stejně jako sochaře a zadavatele, na které se nedostalo při cestě TAM.
Sraz v 10.00 mezi malostranskými mosteckými věžemi.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková.

8.8. Archeologie na Pražském hradě I.
Pražský hrad je místem, kde na nás dýchne historie ze všech stran. Pojďme si povědět, které významně objekty byly zkoumány archeologií a k jakým se došlo závěrům.
Sraz v 16.00 před hlavním vstupem do katedrály, u bronzových vrat.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

9.8.Archeologie na Pražském hradě II.
Pražský hrad je místem, kde na nás dýchne historie ze všech stran. Pojďme si povědět, které významně objekty byly zkoumány archeologií a k jakým se došlo závěrům.
Sraz v 16.00 na Jiřském náměstí před Bazilikou sv. Jiří.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

13.8. Hanspaulka.
Jméno čtvrti dal pozdně barokní zámeček, který si na místě staré viniční usedlosti s panoramatickým rozhledem nechal vystavět měšťan Hans Paul Hippman. Okolí zámečku lákalo ve 20. stol. k prestižní vilové zástavbě od stylu české moderny a holandského hnutí de-stijl, staveb architektů E. Linharta, B. Fuchse, J. Chochola, Ladislava Žáka (pro Lídu Baarovou), až po současné viladomy podle návrhu arch. L. Lábuse a dalších architektů.
Sraz v 17.00 na stanici Hanspaulka autobusu 131 (směr z centra).
Vstupné 80 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

15.8. PV: Lhotka u Mělníka.
Navštívíme spolu skalní obydlí, které je jedním z mnoha na Kokořínsku. Do pískovcových skalních bloků jsou vytesané nejen byty, ale také hospodářské prostory. Skalní obydlí ve Lhotce patří k nejdéle obývaným a k nejzajímavějším. Jde vlastně o celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi. Příjemnou procházkou se pak vydáme pěšky do Mělníka, kde vycházku ukončíme.
Trasa dlouhá cca 6 km, vezměte si sportovní obuv.
Sraz v 8.00 u pokladen na Hlavním nádraží, vlak odjíždí v 8.36.
Vstupné 120 Kč. Mobil na průvodkyni 607 911 151, průvodkyně M.Cimplová.

16.8. Nemoci a medicína.
Při procházce se seznámíme s lékařskými památkami (špitály, nemocnicemi, lékárnami aj.) a zdravotní péčí v historii. Nelze opomenout ani epidemie, které sužovaly nejen Pražany. Ať to byly neštovice, mor, uherská nemoc aj., měly epidemie své příčiny, průběh a důsledky. I další nemoci ovlivnily historii, např. tyfus byl příčinou smrti otce Františka Ferdinanda d´Este.
Sraz ve 14.00 na nádvoří Strahovského kláštera, před vstupem do kostela sv. Rocha.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková.

17. 8. Od Müllerovy vily k bývalé Malované bráně.
Kolem zajímavé vilové zástavby v ulici Nad Hradním vodojemem se dostaneme k bývalé Masarykově parcele. Ulice Nad Octárnou ústí do míst, kde bývala cihelna Panenská. Okolo zajímavé vily malíře a architekta Jiřího Kodla, přijdeme k místu, kde se rozkládala tzv. Octárna. Prohlédneme si, co zůstalo z jednoho z pražských vojenských hřbitovů, a parkem s neobvyklým pomníkem Maxe van der Stoela dojdeme až tam, kde stávala jedna z městských bran.
Sraz v 17.00 na stanici tram Ořechovka.
Vstupné 80 Kč, průvodkyně H. Čenková.

22. 8. PV: Kutnohorské mlýny.
V údolí Vrchlice pracovalo od 15.st. tolik mlýnů, že si tu mlynáři mohli „podávat smetáky“. Po celé trase z Kutné Hory podél Vrchlice je řada mlýnů v různém stupni zachovalosti (od zříceniny Cimburk až po pečlivě udržované mlýny). Po trase jsou rovněž přítomny známky rozsáhlé středověké důlní činnosti: štoly, haldy, odvaly.
Trasa dlouhá cca 10 km. Nezapomeňte na sportovní obuv.
Sraz v 7.20 na konečné stanici metra Háje (dole u příjezdu vlaků, u dozorčí budky uprostřed), (autobus č. 381 odjíždí v 8.00).
Mobil na průvodkyni 607 911 151.
Vstupné 120 Kč, průvodkyně M.Cimplová


Minimální počet pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.     Program na další měsíc zašleme e- mailem na požádání, a je k dispozici také  Knihkupectví Klubu za Starou Prahu (Mostecká 56/1, Praha-Malá Strana) a ve studovně Pragensia v Ústřední městské knihovně (Mariánské náměstí 98/1, Praha- Staré Město).

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.

Mimo jiné si Vás dovolujeme pozvat na nové kurzy
UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU 2020
S E M E S T R :  Ú N O R  -  Č E R V E N  2 0 2 0

VÍCE INFORMACÍ ZDE