DomůPražská UniverzitaVýlety Porta PragaPražské ProcházkyProcházky na další měsícMateriály ZDARMAKontaktyKniha návštěv


VÝLETY PORTA PRAGA NA ROK 2022

Vážení příznivci agentury Porta Praga,

na rok 2022 jsme připravili čtyři jednodenní výlety po České republice. Vydejte se s námi poznávat nejen nové památky, objevovat skryté architektonické zajímavosti a přírodní krásy. Naše dojmy budou umocněny i tím, že výlety v minulém roce jsme museli kvůli epidemii zrušit, teď se k nim vracíme a doufáme, že nás podpoříte svou účastí, abychom i v dalších letech mohli realizovat tuto naši činnost. Na našich webových stránkách se nacházejí jednak Všeobecné podmínky výletů a další informace, kde naleznete i storno podmínky, jednak formuláře k přihlášení na výlety. A prosím, ještě jedno důležité upozornění - cena zahrnuje autobusovou dopravu a  odborného průvodce, nikoliv však vstupné do objektů - muzeí, hradů, zámků,  galerií atd. I tato cena se poměrně razantně  zvedla, prosím, počítejte s tím, že cena za vstupy  bude vybrána na začátku výletu v autobuse. V ceně výletu není zahrnuto ani cestovní pojištění, doporučujeme uzavřít jednoduché cestovní pojištění na jeden den v některém z finančních ústavů.

ZDE (DPF) dopis všem zájemcům o výlety agentury Porta Praga (WORD ZDE)

 

Výlet č.1/2022
17.9.2022

Litomyšlsko

(
Litomyšl- Vraclav-Polička)

 

Litomyšl je jedním z našich nejbohatších historických měst; žily zde také desítky slavných osobností. Městskou památkovou rezervaci korunuje renesanční zámek, památka UNESCO, s nově instalovanou prohlídkovou trasou včetně unikátního zámeckého divadla. Čerstvě zrekonstruované „zámecké návrší“ dále nabízí rodný dům B. Smetany či „vzdušnou prohlídku“ barokního kostela. Působivé jsou i místní zahrady a parky s městským panoramatem, náměstí s podsíněmi či expresivní Portmoneum s malbami Josefa Váchala. Působivý je též barokní areál Vraclav s kostelem a poustevnou, nad nímž se rozkládají pozůstatky středověkého hradiště (vyvraždění Vršovců r. 1108). Město Polička, pyšnící se svým slavným rodákem z kostelní věže (B. Martinů), zase ohromí souvislým pásmem hradeb kolem celého historického jádra.

OBJEDNÁVKA, A INFORMACE O VÝLETU ZDE

Datum: 17.09.2022
Odjezd: 6:30
Cena: 856 Kč
Průvodkyně: Mgr. J. KvirencVýlet č.2/2022
24.9.2022

Mezi husity a rodem Windischgrätzů

(Tachov- Světce - Bor u Tachova)

Město Tachov je jedním z nejstarších míst osídlených v západních Čechách. Připomíná se již v první polovině 12. st. Za husitských válek, v srpnu 1427, se poblíž města setkala vojska 3. křížové výpravy se spojenými husitskými svazy vedenými Prokopem Holým, které téměř bez boje donutily křižáky k útěku.
Tachovský hrad byl vypálen švédskými vojsky na konci 30leté války a později obnoven v podobě barokního zámku, který na konci 18. st. rozšířili a upravili noví majitelé, rod Windischgrätzů. Po r. 1945 zámek chátral, dokud se jeho obnovy neujalo město. V blízkých Světcích nechal v polovině 19. st. Alfred I. Windischgrätz budovat nedaleko bývalého paulánského kláštera nový zámek a novorománskou jízdárnu. Zámek dokončen nebyl, zato jízdárnu velikostí překonává jen Španělská dvorní jízdárna ve Vídni. Nedaleký Bor u Tachova byl původně vodní tvrzí ze 13. st. 400 let vlastněnou rodem Švamberků. Po řadě přestaveb dostala tvrz v 19. Stol. podobu novogotického zámku. Proti němu se nachází poutní areál Lorety z poloviny 17. st. s černou Madonou.

OBJEDNÁVKA, A INFORMACE O VÝLETU ZDE

Datum: 24.09.2022
Odjezd: 7:00
Cena: 710 Kč
Průvodkyně: ing. L. ProkůpkováVýlet č.3/2022
8.10.2022

Novohradské hory známé i neznámé
(Dvorec- Nové Hrady- Dobrá Voda - Tichá)

Nejjižnější české pohoří není mezi cestovateli tolik navštěvované, ale určitě za návštěvu stojí. Ještě v předpolí hor nás čeká prohlídka největší kolekce kober v Evropě či největší kolekce velkých koček v Česku v soukromé Zoo Dvorec. Zavítáme rovněž do Terčina údolí, malebného krajinářského parku s vodopádem, a do historického městečka Nové Hrady s řadou památek. Chybět nebudou ani místa zázraků, mezi něž patří Dobrá Voda s poutním kostelem a krásnými výhledy do krajiny či znovuzrozená tvrz v Tiché.
 

OBJEDNÁVKA, A INFORMACE O VÝLETU ZDE

Datum: 8.10.2022
Odjezd: 6:30
Cena: 875 Kč
Průvodkyně: RNDr. L.NekolnýVýlet č.4/2022
15.10.2022

Za relikviářem sv. Maura, tepelskými premonstráty a dalšími zajímavostmi
(Bečov nad Teplou - Teplá - Luhov)

Nová muzejně galerijní expozice je věnována historii této památky, která připomíná spíše detektivní žánr. Tato ojedinělá významná románská památka, která vznikla mezi lety 1225 – 1230 v Belgii, se složitými cestami dostala do Bečova nad Teplou, kde byla před odsunem majitelů po II. světové válce uschována v hradní kapli. Nikdo o relikviáři nevěděl a teprve zájem ze zahraničí a jisté indicie, které československá strana dostala, vedly r. 1985 k jeho nalezení. To vše se dozvíte během prohlídky této nové expozice, který zajistila relikviáři odpovídající prostory, kde je vystaven. A jeho prohlídka bude vyvrcholením celé trasy. Teplá je proslulá především premonstrátským klášterem, který v r. 1193 založil český šlechtic Hroznata, aby do něj vzápětí povolal premonstrátské řeholníky z pražského Strahova. Dnes je tento rozlehlý areál opět vrácen řádu a my jen s obdivem sledujeme úsilí, které má klášteru vrátit jeho podobu. Na závěr navštívíme zámek Luhov, nedávno opravený soukromý objekt, tady absolvujeme malý koncert na konci prohlídky zámku.

OBJEDNÁVKA, A INFORMACE O VÝLETU ZDE

Datum: 15.10.2022
Odjezd: 6:30
Cena: 726 Kč
Průvodkyně: PhDr. E. Havlovcová


PhDr. Eva Havlovcová a průvodci agentury Porta Praga

Všeobecné podmínky výletů a další informace: ZDE


UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU 2022
S E M E S T R :  Z Á Ř Í  2022   -   L E D E N   2023
VÍCE INFORMACÍ ZDE

 

(c) Porta Praga, 2021